Kiedy już przyjdzie ten najwłaściwszy czas i będziemy już pewni że chcemy mieć w domu pupila, najczęstszy wybór pada na kota. Tyle że pozostaje jeszcze drugie pytanie: skąd go najlepiej wziąć?
Sposobów na to jest kilka. Można go kupić, można adoptować lub po prostu znaleźć zabłąkanego i bezdomnego. A tych ostatnich jest co raz więcej, pomimo powszechnej sterylizacji kotów wolno żyjących. Porzucone zwierzę nie zawsze potrafi odnaleźć się w innej rzeczywistości a poprzez swoje silne uczucia związane z właścicielem, często przez jego utratę może spowodować u kota traumę.

Charakterystyka kotów syjamskich

Koty domowe które nagle utraciły bezpieczną przystań nie potrafią żyć na wolności, często ginąc pod kołami samochodów biegnąc na oślep. Często ratunkiem dla takich właśnie kotów jest wyłapanie ich oraz oddanie do adopcji.
Koty nie od razu akceptują zmianę otoczenia. Podobnie jak ludzie. Ale okazana im troskliwość i zainteresowanie szybko zaprocentują. Pupile ze schronisk, nauczone raczej samodzielności, w szczególny sposób potrafią się odwdzięczyć za okazane serce. Chodzą one bowiem krok w krok za właścicielem, czego nie można powiedzieć o kotach wolno żyjących.
Jeśli więc nie do końca zależy nam na kocie rasowym, kocie młodym, choć oczywiście takie również się w schroniskach znajdują, warto jednak poszukać pupila w schronisku. Będziemy mieć pewność że kot będzie naszym przyjacielem i wiernym towarzyszem.