Pochodzący z Afryki, ale zamieszkujący również Bliski Wschód, struś jest olbrzymim ptakiem, który nie lata, ale biega z ogromną prędkością. Kto nie słyszał wyrażenia: „chowa głowę w piasek jak struś”? Czy to prawda, czy tylko mit? Oto 15 ciekawostek o tym osobliwym i pięknym zwierzęciu.
- Struś (Struthio camelus, co oznacza ptaka wielbłąda) należy do rodziny Struthionidae (Struthionidae) czyli ptaków bezlotnych i rozpoznaje się cztery podgatunki: niebieskoszyjny, czerwonoszyjny, masajski i arabski, z których ten ostatni obecnie wyginął.
- Jest to największy i najcięższy ptak na naszej planecie. Samce mogą osiągać prawie 3 metry wysokości i ważyć 180 kilogramów. Samice są nieco mniejsze.
- Z prędkością do 70 km/h struś jest najszybszym dwunożnym zwierzęciem na świecie. Jego nogi mogą pokonać do 5 metrów w jednym kroku. Dodatkowo, gdy biegnie, rozkłada skrzydła, aby utrzymać równowagę.
- Jakby jego rekordów było mało, dzierży on również rekord ptaka o najdłuższej szyi na świecie. Dzięki temu może dosięgnąć gałęzi drzew i opuścić je na ziemię bez zginania nóg.
- Upierzenie samców jest przeważnie czarne, z odrobiną bieli na skrzydłach i ogonie. Samice są zazwyczaj brązowe.
- Zwierzę to ma małą głowę i krótki, gruby dziób. Posiada bardzo ostry słuch i doskonały wzrok. Jego oczy są duże i ozdobione gęstymi rzęsami. Na końcu jego długich gołych nóg znajdują się dwa palce, z których główny uzbrojony jest w imponujący, ostry środkowy pazur, wbijający się niczym sztylet w ciało wrogów. Strusie w akcji możesz zobaczyć w strusiej farmie w Dębkach, o której przeczytasz tutaj: https://www.edebki.pl/3-propozycje-na-wycieczki-niedaleko-debek-musisz-zobaczyc-te-miejsca
- Do jego form obrony należą kopnięcia, które są tak silne, że mogą zabić nawet dorosłego samca lwa.
- Grupom strusi przewodzi dominujący samiec, który odpowiada za ochronę samic w stadzie i który korzysta z przywileju kopulacji z wiodącą samicą. Pozostałe samce w stadzie mogą swobodnie kopulować z pozostałymi samicami. Choć samce mają kilka partnerek seksualnych, samice w czasie rui wybierają tylko jednego.
- Samiec prowadzący odpowiada za budowę dużego gniazda i aktywnie pomaga dominującej samicy w opiece nad wszystkimi jajami złożonymi przez nią i inne samice w stadzie.
- Jaja strusi są największe ze wszystkich ptaków. Mogą dorastać do 20 centymetrów długości i ważyć 1,5 kilograma.
- Pisklęta strusi wykluwają się po około 42 dniach od złożenia jaj.
- Choć jest to ptak głównie roślinożerny, czasem modyfikuje swoją dietę i zjada małe zwierzęta i stawonogi. Czasem nawet widuje się go żerującego na padlinie pozostawionej przez inne zwierzęta.
- Nieprawdą jest, że struś chowa głowę, gdy czuje się zagrożony. To, co czasami robi, to obniżenie głowy do poziomu gruntu, aby pozostać niezauważonym w obecności drapieżników, które mogą stanowić dla niego zagrożenie.
- Struś może żyć od 40 do 50 lat.
- Szacuje się, że obecnie na świecie żyje ponad dwa miliony strusi.