Twój kot raz po raz przychodzi do Ciebie od pustej miski, patrzy na Ciebie wielkimi okrągłymi oczami i miauczy? To może oznaczać tylko jedno: „Jestem głodny”.

W dzisiejszych czasach wiele kotów je więcej, niż jest to dla nich dobre. Nadwaga i wynikające z niej choroby, takie jak cukrzyca, nie są już rzadkością u kotów. Ale ile jedzenia powinien zjadać kot dziennie, aby nie był ani głodny, ani otyły?

Jak sadzić i pielęgnować kocimiętkę?

Jaką ilość karmy powinien jeść kot?

Dorosły kot potrzebuje około 300 gramów mokrej karmy dziennie. Jest to jednak tylko wskazówka. Rzeczywista ilość karmy jaką kot potrzebuje w ciągu dnia, zależy od wielu czynników. Zapotrzebowanie na kalorie zależy między innymi od wielkości, wieku i wagi kota. Ważny jest również poziom aktywności. Koty aktywne potrzebują więcej pożywienia niż koty spokojne. Koty wychodzące na zewnątrz często się przemieszczają i dlatego mają większe zapotrzebowanie niż koty domowe. Ponadto, im lepsza jakość karmy, tym mniej jedzenia potrzebuje kot. Dobra karma ma zazwyczaj dużą zawartość mięsa i syci kota bardziej. Jeśli kupisz wysokiej jakości karmę dla kotów, prawdopodobnie nie zapłacisz więcej niż w przypadku zakupu tanich produktów.

Zapotrzebowanie kaloryczne kota

Zapotrzebowanie kaloryczne kota zależy między innymi od tego, jak dużo się rusza. Pod tym względem koty nie różnią się tak bardzo od ludzi. Bardzo aktywny kot spala dziennie około 80 kcal na kilogram masy ciała. Kot umiarkowanie aktywny spala 70 kcal na kilogram masy ciała, a kot leniwy tylko 60 kcal. W codziennym życiu dane te są pomocne tylko do pewnego stopnia, ponieważ zawartość kalorii nie jest zazwyczaj podawana na opakowaniach.

Ilości zalecane przez producenta

Innym punktem wyjścia do określenia ilości karmy jest ilość zalecana przez producenta, wydrukowana na opakowaniu. To również odnosi się do średniego zapotrzebowania na kalorie i nie jest wartością absolutną. Mogą one jednak być przydatne jako wskazówka.

Oto przykład odmiany karmy mokrej: Producent zaleca dzienną dawkę 175 g przy wadze kota 3 kg. Jeśli waży 4 kg, to ilość ta będzie wynosić 200 g, a jeśli waży 5 kg, to ilość ta będzie wynosić 245 g.

Jak często należy je karmić?

Wolno żyjący kot hodowlany łapie zwykle około 15 myszy dziennie, ale nie zjada ich wszystkich naraz. Koty domowe, które nie muszą polować na myszy, aby się utrzymać, również zachowały ten zwyczaj. Nie zjadają one całej zawartości karmnika na raz, lecz dzielą całą ilość na kilka porcji. Jedna z tych porcji odpowiada w przybliżeniu objętości myszy. Po zjedzeniu porcji kot wycofuje się, aby strawić pokarm. Duża miska karmy wypełniona po brzegi odpowiada dwóm do pięciu myszom. Kot nie może tego zjeść na raz.