Koty to jedne z najczęściej wybieranych zwierząt domowych w naszym kraju. W przeciwieństwie do psa, kot nie potrzebuje kilku spacerów w ciągu dnia i lepiej znosi samotność. Jest więc idealnym zwierzęciem dla osób pracujących.

Jak się przygotować do opieki nad kotem?

Koty są częściej wybierane przez osoby pracujące, bądź te mieszkające w bloku. Zwierzęta te zdecydowanie lepiej niż psy znoszą samotność. Dlatego bez obaw możemy zostawić kota w domu kiedy my będziemy w pracy. Pamiętajmy też, że koty mniej chętnie bawią się z ludźmi. Oczywiście każdy kot ma inny charakter. Jednak zwierzęta te same do nas przyjdą, jeśli będą chciały się bawić lub będą chciały być głaskane. Przed pojawieniem się kota w domu warto przygotować wnętrze. Powinniśmy schować kable, a także wysunąć wszelkie trujące dla kota rośliny. Musimy również odpowiednio dobrze schować środki czystości i kosmetyki, żeby nasz pupil się nimi nie zatruł. Zanim kot pojawi się w naszym domu musimy kupić niezbędne akcesoria, a także jedzenie. Jest to tak zwana wyprawka dla kota.

Co powinna zawierać wyprawka dla kota?

Wyprawka dla kota powinna zawierać wszystkie niezbędne akcesoria i karmę. Kupując kota w hodowli powinniśmy dostać zapas karmy na kilka dni. Jest to karma, którą kot był karmiony od małego. Przez pierwszy tydzień nie powinniśmy jej zmieniać, co pomoże naszemu pupilowi w aklimatyzacji w nowym miejscu. To samo dotyczy kotów z adopcji. Tutaj również powinniśmy się dopytać, czym zwierzak był karmiony. Karma dla kota powinna być dobrej jakości, z dużą zawartością mięsa. Koty najchętniej jedzą karmy rybne. Sucha karma dla kota dobrej jakości kosztuje około 10-20 zł za kilogram, w zależności od marki, i wielkości opakowania, które kupujemy. Im większe opakowanie, tym mniejsza cena za kilogram. Sucha karma może znajdować się w misce cały czas. Oczywiście uważajmy na jej ilość. Raz lub dwa razy dziennie możemy podawać mokre karmy. Mokra karma to dobre uzupełnienie diety naszego pupila. Niektórzy mieszają mokrą karma z suchą i tak przygotowany posiłek podają swoim pupilom. W wyprawce dla kota nie może zabraknąć misek. Najlepiej kupić trzy miski. Jedna z nich będzie na wodę, druga na suchą karmę, a trzecia na karmę z puszki. Oprócz tego w sklepach zoologicznych znajdziemy wiele smakołyków dla kota. Przysmaki te możemy podawać w ciągu dnia, jednak uważajmy na ich ilość. Regularnie musimy podawać również pastę odkłaczającą. Koty spędzają sporo czasu na pielęgnacji sierści, która może odkładać się w żołądku, co jest niebezpieczne dla zwierzaka. Pasty odkłaczające pomagają w wydalaniu sierści. Jeśli zabieramy kota na spacery na zewnątrz, musimy pamiętać o zabezpieczeniu naszego pupila przed kleszczami.

Najważniejszą rzeczą oprócz karmy jest kuweta. To właśnie w niej nasz pupil będzie się załatwiał. Koszt zwykłej kuwety to około 30-50 złotych. Automatyczne kuwety mogą kosztować od kilkuset złotych w górę, w zależności od modelu. Do kuwety niezbędny będzie żwirek. Tutaj dobrze sprawdzi się ten zapachowy. W ten sposób unikniemy przykrego zapachu wydobywającego się z kuwety. Kuwetę musimy czyścić kilka razy dziennie. Specjalną łopatką pozbywamy się nieczystości, a raz lub dwa razy w tygodniu wymieniamy cały żwirek na nowy.

Kolejną ważną rzeczą są zabawki. Sklepy zoologiczne oferują nam szeroki wybór akcesoriów dla kotów. Warto zakupić domek, który nie tylko jest dobrym miejscem do odpoczynku, ale również posiada różnego rodzaju półki czy drapaki. W ten sposób zapewnimy naszemu pupilowi rozrywkę. Taki domek może kosztować około kilkuset złotych, jednak pamiętajmy, że jest to rzecz na lata. Oprócz tego warto kupić zabawki z piszczałką lub dzwoneczkiem. Dobrze sprawdzą się również zabawki na sznurku, które możemy przyczepić w różnych miejscach. Jeśli chcemy zabierać kota na spacery, to musimy zaopatrzyć się w szelki i smycz. Warto przyzwyczajać kota do spacerów od małego. Najlepiej wybrać miejsca, w których nie chodzi dużo ludzi z psami. Dzięki temu oszczędzimy kotu niepotrzebnego stresu.

Ile kosztuje utrzymanie kota?

Zanim zdecydujemy się na zakup bądź adopcję kota, powinniśmy wiedzieć ile będzie nas to kosztowało. Ceny kotów w hodowli zaczynają się od kilkuset złotych. Najdroższe kupimy za kilka tysięcy. Wyprawka to koszt od kilkuset do nawet tysiąca złotych. Miesięczny koszt utrzymania kota to około 100 złotych. Robiąc zakupy w sklepach internetowych może być to nawet mniejszą kwota. Jednak musimy się liczyć z tym, że czasem będzie konieczne leczenie u weterynarza, które może być kosztowne.