Mruczenie jest charakterystycznym i bardzo przyjemnym dźwiękiem wydawanym przez koty – nie sposób pomylić go z innymi. Ale czy na pewno wiesz, co ono oznacza? Większość osób bez wahania odpowie, że kot mruczeniem daje do zrozumienia, że jest zadowolony. Tak, to prawda, ale… Mruczenie może oznaczać co najmniej kilka innych emocji i stanów. Dowiedz się, dlaczego koty mruczą i naucz się rozpoznawać, co takiego mruczenie oznacza w poszczególnych sytuacjach!
Kontekst to podstawa, zatem obserwuj!
Niezależnie od tego, jakie zachowanie swojego pupila próbujesz analizować, bardzo istotne jest to, aby analizy tej dokonywać w kontekście sytuacji, w jakiej ono występuje. Jak się bowiem okazuje, to samo zachowanie w różnych okolicznościach może wskazywać na zupełnie odmienne emocje i zamiary zwierzęcia. Tak jest np. z mruczeniem. Choć powszechnie uznaje się, że oznacza kocie zadowolenie, może ono wskazywać na coś zgoła innego.
Zadowolenie, doskonały nastrój i poczucie bezpieczeństwa
To rzeczywiście najczęstsza przyczyna mruczenia. Kot dobrze się czuje, jest usatysfakcjonowany, bo właśnie dostał od Ciebie smaczny kąsek, wyleguje się na Twoich kolanach i jest drapany za uchem. To zdecydowany powód do radości, którą kot uznaje za stosowne okazać swojemu opiekunowi właśnie poprzez delikatne, melodyjne mruczenie. Jego postawa ciała jest przy tym zrelaksowana, oczy najczęściej przymrużone. Mruczą już małe kociaki, które pokazują matce, że czują się dobrze i bezpiecznie. Z kolei kocia mama mruczeniem uspokaja i usypia maluchy.
Prośba o jedzenie
Tak, to prawda! Koty – intensywnie mrucząc i jednocześnie głośno miaucząc – mogą prosić o jedzenie, gdy zbliża się pora posiłku lub gdy zauważą, że przygotowujesz jakieś smaczne przekąski. Mruczenie nie zawsze jest zauważalne, zwłaszcza wtedy, gdy kot donośnie miauczy, biega i obskakuje Cię z każdej strony. Oczywiście nie jest to wystarczający argument do tego, aby poczęstować podopiecznego smakołykiem, który nie jest mu dedykowany. Chwilowa przyjemności może go wiele kosztować, jeśli się pochoruje. Sięgaj wyłącznie po najlepszej jakości karmy dla kota, jak np. karmy SPECIFIC™.
Oznaka bólu/dyskomfortu
To chyba ostatnia z okoliczności, jakie są łączone z mruczeniem, tymczasem koty rzeczywiście niejednokrotnie mruczą, gdy coś im doskwiera, gdy źle się czują. Mrucznie jest formą radzenia sobie ze stresem spowodowanym bólem bądź dyskomfortem i przynosi kotu chwilowe ukojenie. Choć może się ono wcale nie różnić od mruczenia będącego oznaką radości, zdecydowanie różnić się będzie sytuacja. Kot, któremu coś dolega, nie jest zrelaksowany, szuka schronienia, jest apatyczny lub wręcz przeciwnie – bardzo niespokojny. To Ty najlepiej znasz swojego kota i wiesz, jak zachowuje się na co dzień. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, zgłoś się do lekarza.
Wiesz już, że mruczenie może oznaczać coś więcej niż tylko zadowolenie. Obserwuj swojego mruczka i spróbuj odgadnąć, dlaczego w danej chwili sięga po ten wdzięczny środek przekazu informacji!