Właściwa sanityzacja kuwety nie jest sprawą błahą. W rzeczywistości, jeśli kuweta nie jest czysta, twój zwierzak może zarazić się chorobami lub rozwinąć zaburzenia zachowania, nie wspominając o tym, że będzie wolał ulżyć sobie gdzie indziej.
Ile kuwet powinienem mieć kot?
Ogólne zalecenie jest takie, że jedna kuweta powinna być przeznaczona na mocz, a druga na odchody. Dlatego jeśli masz jednego kota powinieneś mieć 2 kuwety. To samo dotyczy sytuacji, gdy posiadasz więcej niż jednego kota. Najlepiej, aby kuwety były do wyłącznego użytku każdego kota i znajdowały się w spokojnym miejscu, bez pobliskich źródeł hałasu.
Ile żwirku należy włożyć do kuwety?
Wystarczająco dużo, aby Twój kot mógł zakopać swoje odchody. Nie przesadzaj z żwirkiem, ponieważ oprócz ponoszenia niepotrzebnych kosztów, jeśli kuweta jest otwarta, żwirek łatwo będzie wypadał na zewnątrz. Portal ostrolekainfo.pl przygotował oddzielny portal na temat optymalizacji kosztów związanych z posiadaniem kota.
Jak często wymieniać żwirek w kociej kuwecie?
Będziesz musiał usuwać ściółkę swojego pupila, zarówno stałą jak i płynną, kilka razy dziennie. W zależności od wybranego rodzaju ściółki, trzeba będzie z różną częstotliwością wymieniać zużytą ściółkę na czystą. Zwróć uwagę na rodzaje ściółki, jakie możesz znaleźć na rynku.
Chłonny żwirek
Jest to najtańszy rodzaj ściółki, ale ma pewne wady. Ponieważ nie zbryla moczu, będzie filtrować całą kuwetę, zmuszając Cię do czyszczenia jej wodą z mydłem przy wymianie żwirku. Oprócz tego, że wymaga więcej czasu na sprzątanie kuwety, nie eliminuje nieprzyjemnych zapachów, choć obecnie dostępne są wersje zapachowe.
Ściółka zbrylająca się
Jego główną zaletą jest to, że zmienia mocz w granulki, które można łatwo usunąć. Ponieważ zatrzymuje on brzydkie zapachy, głównie z moczu, trzeba będzie co tydzień wymieniać go na nowy.
Żwirek krzeminkowy
Piasek ten, wykonany z krzemionki, absorbuje i aglomeruje, a także rozprasza brzydkie zapachy. Jednocześnie jego biały kolor zmienia się na żółty w kontakcie z moczem, dzięki czemu będziesz wiedział, kiedy usunąć odchody. Jedynym minusem, poza nieco wyższą ceną, jest to, że niektóre koty go nie tolerują.
Zmiana kuwety a stres u kota
Każda zmiana w rutynie kota generuje stres. Aby uniknąć zwiększenia stresu, weterynarze radzą, aby robić to stopniowo i bez dodawania kolejnych zmian do codziennej rutyny kota. Należy wprowadzić nową ściółkę w takiej samej proporcji, w jakiej pozbywamy się starej przy każdym codziennym sprzątaniu. Jeśli zauważysz, że kot ma opory przed korzystaniem z nowego żwirku, powinieneś postępować wolniej. Jeśli natomiast zaakceptuje zmianę, uzupełnij kuwetę nowym żwirkiem.